Sedm překvapivých faktů o pocení

Pocení je přirozený projev lidského těla.

Potíme se, když jsme zamilovaní, když mluvíme před velkým publikem a samozřejmě během sportovních aktivit. Proč tomu tak je?

1 Vědecký pohled na pocení

Máme štěstí, že nejsme ještěři. V opačném případě bychom každé ráno museli zahřívat naše tělo, abychom byli schopni pohybu a za chladných večerů bychom byli velmi pomalí, protože by naše tělo rychle prochladlo. Lidé mají schopnost vnitřní regulace, jinými slovy je naše tělesná teplota udržována na konstantní hodnotě, a to například díky aktivitě svalů nebo díky procesu pocení, který nás ochlazuje. Na rozdíl od studenokrevných plazů, naše orgány mají stále stejnou teplotu, což jim umožňuje správně fungovat bez ohledu na venkovní teplotu. Lidé mají ze všech žijících tvorů největší mozek, který je velmi citlivý na přehřátí a to je také další z důvodů proč se potíme

2 Pocení…během sportovních aktivit a cvičení

Když sportujeme, naše svaly jsou aktivní, tělo tak vytváří teplo a mohlo by dojít až k přehřátí organismu. Proto se během sportu a také po něm potíme. Zdá se to zvláštní, ale pocení není vždy znakem toho, že někdo nemá dobrou fyzičku. Sportovci se potí více, protože jejich tělo dokáže regulovat teplotu rychleji a efektivněji, protože tak udržuje konzistentní výkon. Alespoň teoreticky: sportovci musí vynaložit velkou fyzickou aktivitu před tím, než se začnou potit. V sauně je situace jiná: lidé, kteří saunu navštěvují pravidelně, se potí více, protože ti, kdo jsou v saunování teprve na začátku, nejsou na vysoké teploty zvyklí. Pocení je lepší než jeho negativní pověst a je zdravé. Měli bychom se zpotit každý den minimálně jednou, ať už během sportu, rychlou chůzí nebo úklidem domácnosti, například při vysávání. Zatímco se potíme, naše tělo se zbavuje toxinů, kterých se nedokázaly zbavit ledviny. Proto je důležité pít hodně vody. Zejména po sportovních aktivitách – nejlepší je pít nesycené tekutiny bez ledu, které obsahují dostatečné množství minerálních látek, které z těla během pocení odchází.

Sportovci se potí více, protože jejich tělo dokáže regulovat teplotu rychleji a efektivněji, protože tak udržuje konzistentní výkon.

3 Pocení…před zkouškami nebo jinými nepříjemnými událostmi

Všichni známe situace, kterým bychom se raději vyhnuli. Nepříjemná návštěva zubaře, obtížné pracovní rozhovory, nebo projev před velkým publikem, během kterého nás přemůže tréma, pletou se nám slova nebo nám naopak ta správná slova vypadnou z hlavy. Jak trapné! V situacích jako je tato se spouští archaický mechanismus, který má za úkol zajistit naše přežití: naše tělo začne produkovat adrenalin a připravuje nás na možný útěk. I když neutečeme, naše tělo je na tuto akci připraveno a my se začneme potit. Aby Váš projev proběhl hladce, zkuste dýchat do břicha. Když si sami sebe představíme v momentě, kdy je naše řeč bezchybná a začneme pozitivně myslet, naše tělo začne situaci vnímat jako méně nebezpečnou a bude tedy vylučovat méně hormonů. Výborná jsou také relaxační cvičení, která nám z dlouhodobého hlediska pomohou k celkovému vnitřnímu klidu.

4 Pocení … v létě

Naše tělo je živý organismus, který má specifické požadavky. Ideální je teplota 37 stupňů Celsia, protože za této teploty výborně fungují všechny metabolické procesy, svaly, vnitřní orgány a hlavně mozek (viz bod 1 výše). Jelikož tyto procesy samy o sobě vytváří teplo, vypotíme za den kolem půl litru potu, aniž bychom si to uvědomili. Čím vyšší je okolní teplota a čím více se blíží k teplotě našeho těla, tím vyšší je potřeba těla se ochlazovat. V létě náš organismus bojuje s přehřátím pomocí dvou miliónů ekdorinních žláz, které jsou rozmístěny po celé kůži a umožňují tělu vylučovat více potu. Když se přebytečné teplo vypaří, tělo se ochladí. Abyste se vyhnuli přetěžování organismu během horkých letních dní, je vhodné trávit hodně času ve stínu, vyhnout se namáhavým aktivitám a pít dostatečné množství tekutin. Když se potíme, naše tělo ztrácí tekutiny a minerály, které jsou pro něj stejně tak důležité jako udržování správné teploty.

5 Pocení…během menopauzy

Menopauza je obdobím změny, je to přechod z jedné životní fáze do druhé, jedná se o vstup do poslední třetiny života. Z tělesného hlediska se jedná o velkou hormonální přeměnu. Tělo produkuje méně estrogenu, který pomáhá tělu regulovat jeho teplotu. Ženy často zažívají návaly horka a nadměrně se potí. Podobné příznaky se vyskytují také u mužů, protože klesá jejich hladina testosteronu. Na psychologické úrovni se během tohoto období stále více zamýšlíme nad vlastní smrtelností, hledáme smysl života a zvažujeme, jakým směrem se v životě vydáme. Všechny tyto otázky způsobují neklid v naší duši a mohou vést k pocení. Pálivé a silné koření jako chilli, pepř a sušený česnek, povzbuzující nápoje jako například káva nebo alkohol všechny výše zmíněné příznaky přechodu zesilují – často si to neuvědomíme, protože nám dříve nepůsobily žádné problémy. Relaxační cvičení, dostatek pohybu a homeopatika jsou v tomto období dobrými pomocníky. Přijmout tuto změnu a její potenciál, a vytvořit si návyky, které nám umožní více odpočívat, jsou kroky vedoucí k pozitivním výsledkům.

Zatímco se potíme, naše tělo se zbavuje toxinů, kterých se nedokázaly zbavit ledviny.

6 Pocení…když jsme zamilovaní

Motýli v žaludku, pocení rukou – zamilovanost je úžasná, ale pro naše tělo to znamená jedinou věc: stres. Když to mezi dvěma lidmi jiskří, naše tělo vylučuje větší množství adrenalinu a noradrenalinu. Zrychlí se náš srdeční tep, do těla proudí více kyslíku a potí se nám ruce. Naše tělo signalizuje poplach, podobně jako když se blíží nějaké nebezpečí, ale v tento okamžik se vyplavují „hormony štěstí“ dopamin, endorfin a serotonin. Když jdeme na schůzku – která může změnit náš celý život – jsme plni vzrušení, očekávání a pocitu štěstí.  Kdo by chtěl z takové situace utéct? Pocit zamilovanosti je z chemického hlediska jako intoxikace, je to pocit, kterého se nemůžeme nabažit.

7 faktů, které je dobré znát: rostliny se také potí

Nemůžeme to vidět pouhým okem, ale rostliny se také potí – nebo jak by řekli botanikové „transpirují“. Vzhledem k tomu, že rostliny nejsou schopny se během horkých dní schovat do stínu, vynalezly si vlastní techniku, jak se s horkem vypořádat. Stromy se ochlazují tak, že pomocí miniaturních pórů na spodku listů vypouští vlhkost ve formě vodní páry. Když se voda vypařuje, vytvoří se „tažná síla“, díky které strom přenáší minerály potřebné ke správnému růstu od kořenů do listů. Maximálně lze tímto způsobem vyživovat strom do výšky 130 metrů, proto stromy nerostou až do nebe. Velká bříza během horkého letního dne „vypotí“ kolem 400 litrů vody, proto je zem kolem bříz často velmi suchá. Kaktusy jsou mistry v úspoře vody: aby přežily na horké a suché poušti, jejich listy se vyvinuly v trny. Jejich stříbřitě zelený voskový povrch odráží sluneční světlo a také pomáhá udržovat vodu uvnitř kaktusu. Kaktus Cephalocereussenilis, kterému se říká „starý muž“, je celý pokrytý bílými chloupky. Díky této ochraně se „potí“ zvláštním způsobem, chloupky působí jako izolace a udržují tak vysokou vlhkost okolního prostředí, díky této vlastnosti se tento druh kaktusu dožívá až 200 let.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *