Protěž alpská: umělec z prostředí vysokohorského sluníčka

Protěž alpská: malá vznešená kráska se sněhově-bílými listy a hvězdicovým okvětením roste v nadmořské výšce 1500-3000 metrů, a to pod intenzivním sluníčkem v neplodné půdě.

Protěž alpská je jedinečná. Tato malá vznešená kráska se sněhově-bílými listy a hvězdicovým okvětením roste v nadmořské výšce 1500-3000 metrů, a to pod intenzivním sluníčkem v neplodné půdě. Od této rostlinky se můžeme naučit hodně, tak se na ni pojd’me podívat.

V domově protěže, tedy ve vysokých horách, pokrývá půdu téměř nepřetržitě sníh. Pod vrstvou sněhu tato rostlinka, latinsky Leontopodium alpinum, hibernuje až do jara. Po tom, co sníh roztaje, se objeví malá růžice, ze které vyrůstá stonek vysoký 10 cm. Polodlouhé listy jsou celé pokryté bílými chloupky.

Učíme se z léčivých schopností protěže alpské

Tyto chloupky však nejsou jenom na okrasu: obsahují v sobě tisíce malých vzduchových bublinek, které odrážejí světlo. Vědci rovněž zjistili, že tyto chlupy jsou tvořené paralelními vlákny o průměru 0,18 mikrometru a dokáží zachytit přesnou vlnovou délku škodlivého UV záření. Zbytek záření projde dovnitř chloupků a proběhne fotosyntéza. Kdyby nebylo silné síly alpského světla, výhonky protěže by byly moc dlouhé a tenké, aby se udržely vzpřímené. Protěž tak přímo vyžaduje intenzivní sluneční paprsky, aby byla v rovnováze a vytvořila harmonickou siluetu.

Extrakt protěže se pro použití v kosmetice získává z nadzemní části rostliny. V tomto výtažku najdeme kyselinu z protěže, fenolické kyseliny a flavonoidy. Díky svým antioxidačním vlastnostem protěž dokáže neutralizovat volné radikály a uklidnit kůži po vystavení UV záření.

Silné sluníčko však není jedinou výzvou, které protěž alpská, zařazená mezi chráněné rostliny v několika zemích, čelí: půda, ve které žije, je totiž neplodná a má málo živin.  Rostlina se tak musí hodně snažit, aby z půdy dostala alespoň nějaké živiny.

Tím však výčet zvláštních vlastností, které dělají tento symbol vysokých hor tak unikátní, nekončí. Při bližším pohledu na květy protěže zjistíte, že krajní květy jsou složené z chlupatých listenů. V jejich prostředku pak najdeme shluk dvou až deseti květů obsahujících až 60 malých kvítků. Společně tvoří harmonický tvar – vědci díky tomu protěži říkají rostlina “vyššího řádu” či “druhého řádu”. Takovýchto shluků květina tvoří víc, čímž si vysloužila i název “rostlina třetího řádu”.

Kdyby nebylo silné síly alpského světla, výhonky protěže by byly moc dlouhé a tenké, aby se udržely vzpřímené. Protěž tak přímo vyžaduje intenzivní sluneční paprsky, aby byla v rovnováze a vytvořila harmonickou siluetu.

Z antroposofického hlediska je protěž unikátní ze dvou hledisek: zaprvé díky své neuvěřitelné vitalitě – schopnosti růst i za extrémních podmínek v chladnu a na intenzivním slunci – a zadruhé pro několik druhů květů. Potenciál této květiny pomáhá organismu udržovat a zlepšovat strukturu kůže.

Extrakt protěže se pro použití v kosmetice získává z nadzemní části rostliny. V tomto výtažku najdeme kyselinu z protěže, fenolické kyseliny a flavonoidy. Díky svým antioxidačním vlastnostem protěž dokáže neutralizovat volné radikály a uklidnit kůži po vystavení UV záření.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *