Ochrana skrze podporu – koncept udržitelnosti pro arniku

Arnika je velmi vzácná léčivá rostlina.
Arnika je velmi vzácná léčivá rostlina.

Většina léčivých rostlin, které Weleda používá, pochází z jejího vlastního biodynamického pěstitelství nebo od spolupracujících BIO pěstitelů. Malá část rostlin je získávána certifikovaným sběrem ve volné přírodě, mezi nimi i arnika (Arnica montana), občas žertovně označovaná za „strážného anděla svalů a pohmožděnin“.

Arnika je užívána pro léčbu svalových zranění, zhmožděnin a podvrknutí již po několik staletí. V této rostlině bylo nalezeno více než 150 aktivních složek. Arnika je důležitou ingrediencí léčivých mazání a již více než 90 let je používána v jednom z nejdůležitějších produktů Weledy, Masážním oleji s arnikou.

Ohrožené druhy a trvalá udržitelnost biodiverzity
V Apusenských horách se nachází jedny z nejvýše položených sídel v celých Karpatech, ale i bohatý zdroj arniky. V Rumunsku má sběr léčivých rostlin mnohaletou tradici, tato země byla v sedmdesátých a osmdesátých letech jedním z největších producentů léčivých a vonných rostlin na světě.
Weleda souběžně s WWF klade v Karpatech již od roku 2005 odpor vyčerpávání rostlinných zdrojů. Ve spolupráci s družstvem, místním obyvatelstvem a rumunským zemědělským odborníkem úspěšně vytvořili a v praxi uplatňují metodu sběru, která zohledňuje zájmy všech zúčastněných a současně chrání přírodní zdroje.
Sesbíráno může být pouze omezené množství květin.
Sesbíráno může být pouze omezené množství květin.

 

Weleda vytvořila spolehlivou metodu sběru zaručující trvalou udržitelnost sběru arniky ve volné přírodě díky spolupráci s WWF a ekology krajiny i díky vlastním zkušenostem z podobného projektu ve francouzské oblasti Vosges. Sesbíráno může být pouze omezené množství květin a pastviny jsou využívány pouze pro pastvu dobytka, bez jakéhokoliv hnojení. Pro zavedení této strategie jsou nutná každoroční školení. Farmáři, kteří sbírají arniku (ale živí se hlavně pastvou dobytka a lesnictvím) jsou školeny členy místního družstva. Sběr arniky probíhající každoročně v červnu poskytuje farmářům stabilní dodatečný příjem.
Sběr arniky probíhající každoročně v červnu poskytuje farmářům stabilní dodatečný příjem.
Sběr arniky probíhající každoročně v červnu poskytuje farmářům stabilní dodatečný příjem.
Zajišťování kvality po sběru
Pro společný projekt Weledy a WWF v Karpatech byla velmi důležitá výstavba nové sušírny rostlin v roce 2007. Sušírna byla zcela vystavěná ze dřeva, kterého je v okolí dostatek a tento obnovitelný přírodní zdroj je také využíván k jejímu vytápění. To má pro projekt velký význam, protože to podporuje nezávislosti farmářů a napomáhá jim to převzít kontrolu nad větší částí výrobního procesu, z čehož mají prospěch i Weleda i její partneři.
Weleda také přispívá družstvu neustálou výměnou znalostí a zkušeností se sušením léčivých rostlin, díky čemuž je zajištěna vysoká kvalita arnikových květů.
Doprovodný vědecký monitoring – podrobné sledování rostlinných společenství arniky na přesně vyměřených parcelách – poskytuje informace potřebné pro další zlepšování metodiky a dodává cenná data týkající se dlouhodobého vlivu sběru na rostliny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *