Jaký by náš svět byl bez včel…?

Přinášíme vám další článek od blogerky Lauren Doolan, která je na své cestě po světě Weledy. Tentokrát Lauren píše o včelách. 

Přemýšleli jste někdy nad tím, co by se stalo, kdyby neexistovaly včely?

Mám ráda otázky typu „Co by se stalo, kdyby…“, ale tahle se mi ani trošku nelíbí. Bez včel bychom neměli ovoce. Ani zeleninu. Ani květiny.

Bez opylovačů se celé lidstvo dostane do problémů.

Opylování je životně důležitým procesem nejen pro rostliny a včely, ale také pro člověka. Bez opylování se rostliny nemůžou rozmnožovat. Pokud včelám neposkytneme bezpečný domov v biologicky rozmanitém prostředí, uškodíme sami sobě.

Australské včely bez žihadla

 „Tato úžasná malá stvoření můžeme mít na zahradě, ve škole, prostě všude. Jsou to úžasní opylovači, které naše rostliny potřebují k tomu, aby mohly vytvářet ovoce, zeleninu a květy.“
Costa Georgiadis, Gardening Australia.

Proč je na světě méně včel?

Příčinou je varroáza, což je nemoc, kterou způsobuje roztoč kleštík včelí. Mezi další důvody patří používání pesticidů, monokulturní pěstování a změny klimatu.

Jak můžeme včelám pomoci?

Nové výzkumy potvrzují, že imunitní systém včel je úzce spojen s jejich stravou. Jinými slovy, včely potřebují nektar z rozličných rostlin, protože jedině tak dokážou odolávat nemocem. Zní to velmi jednoduše, ale ve skutečnosti se jedná o složitý problém.

Postavte včelí hotel a přivítejte včely na vašich zahradách.

Včelí hotel je skvělým pomocníkem pro včely samotářky, které hledají místo k nakladení vajíček.

Vaši zahradu můžete bez velkého úsilí proměnit ve včelí Air Bee&Bee 🙂 Výroba hotelu je velmi jednoduchá a zároveň je to skvělá rodinná aktivita.

„Pokud se chcete stát včelařem nebo včelařkou, nemusíte žít na venkově. Včelám se často daří lépe v městských oblastech, protože městské parky a zahrady jsou bohaté na různé druhy rostlin.“

Stala jsem se studentkou programu Weleda Bee B&B Hotel a naučila jsem se, jak postavit včelí hotel. O své zkušenosti se s vámi ráda podělím.

Tento projekt spustil David Johnson, který je ředitelem australské pobočky společnosti Weleda. Do dnešního dne se do výstavby včelích hotelů zapojilo více než 600 škol.

„Hledali jsme projekt, který by měl opravdovou hodnotu. Chtěli jsme, aby děti pochopily, že to, co dělají, má opravdový smysl. Po spuštění tohoto projektu jsme si uvědomili, že jsme našli způsob, jak změnit společnost.“
David Johnson, ředitel pobočky v Austrálii.

Dostala jsem sadu k výrobě hotelu, stejnou jakou dostanou děti ve škole. Hotel je vhodné umístit blízko školních zeleninových záhonů. Včelám samotářkám se v prostředí kvetoucích rostlin bude skvěle dařit. Dostala jsem za úkol vytvořit v hotelu malé útulné dírky, do kterých včely budou moci naklást vajíčka.

Lauren a Costa Georgiadis, organizátor projektu Gardening Australia

„Myslím, že budování včelích hotelů je skvělým nápadem. Je to úžasná pomoc pro včely a také výborná příležitost k tomu, aby učitelé ukázali studentům praktické využití přírodních věd a důležitost procesu opylování.“
Costa Georgiadis, Gardening Australia.

Jak si mohu vytvořit vlastní včelí hotel?

Stavba včelího hotelu je velmi jednoduchá. Potřebujete jen dřevěnou bedýnku. Dejte pozor na to, aby dřevo nebylo chemicky ošetřené.

Australské včely samotářky si hnízda budují v dutých kmenech stromů, v dírách v zemi, v odumřelých rostlinách, větvích, kůře nebo v bambusových stéblech.  Hledání vhodného bydliště je skvělým způsobem, jak se spojit s přírodou a poučit děti o významu, který pro naši planetu mají opylovači.

Včelí dekorace

Včely samotářky milují rustikální interiér

 Včely samotářky milují pokoje v rustikálním stylu s útulnými zákoutími v různých velikostech.

Použijte kusy chemicky neošetřeného dřeva a vyvrtejte do nich různě velké otvory. Ujistěte se, že díry vrtáte po stranách, ne na vrchní plochu.

Kusy dřeva vložte do dřevěné krabice a přidejte větvičky, kůru či kousky papíru, které jsou přibližně 20 centimetrů dlouhé.  Tímto způsobem vytvoříte perfektní hotelové pokoje. Nakonec přední část krabice obmotejte drátkem, aby vše drželo na svém místě. Drát zároveň zabrání vniku nezvaných hostů, kterými jsou například ptáci.

Kam mám hotel umístit?

„Když jsem na dovolené, ráda navštěvuji krásná místa v přírodě, restaurace a pláže. Včely jsou na tom podobně.“

Stejně jako lidé, včely uvítají ochranu před spalujícím sluncem, silným větrem a deštěm. A rády objevují přírodu, která není poničená chemikáliemi. Včely milují dobré jídlo a zdroj vody s malými kamennými „lehátky“, na kterých si mohou odpočinout.

Stavba včelího hotelu vás určitě nadchne tak, jako mě. Než začnete se stavbou, projděte se po vaší zahradě a pokuste se najít to nejlepší místo. Včely samotářky nemají rády výšky. Najděte tedy místo nad zemí, zhruba ve výšce mezi vašimi koleny a očima, které bude chráněné před psy a nikdo na něj nešlápne.

První hosté dorazí velmi brzy! A pak se budou dít velké věci. Kde jsou včely a hmyz, tam jsou také ptáci. Kde jsou ptáci, tam jsou také savci a ostatní zvířata a tak dále a tak dále.

Stavba hotelu je velmi snadná a je to výborný způsob, jak včelám zpříjemnit život.

Allyson z Beecology mi dala skvělé tipy, jak vytvořit biologicky rozmanité prostředí, které mají včely tak rády. A nezáleží na tom, zda žijete na předměstí, v bytě nebo na farmě.

Řízkování se sousedy

Imunitní systém včel je silnější a odolnější vůči nemocem, pokud mají k dispozici více než pět druhů pylu. Výměna řízků rostlin se sousedy je skvělý způsob, jak úsporně získat více odrůd rostlin. Zároveň tak rozšíříte povědomí o důležitosti biologicky rozmanitého prostředí. Když lidé uvidí, že děláte jednoduché pozitivní změny, určitě se k vám rádi přidají.

Nepoužívejte sekačku

Tento nápad si zamilujete. Pokud budete váš trávník a keře sekat méně často, dáte květům, které včely tak milují, více času k růstu.

Vyberte si rostliny, které kvetou vícekrát za rok

Je to oboustranně výhodná situace. Vaše zahrada bude vypadat nádherně po celý rok a včely budou mít zajištěnou potravu.

Nechte byliny vykvést.

Kvetoucí byliny jsou pro včely skvělou medicínou. A jak mi ukázala Alison, z bylinek si můžete připravit výborný čaj.

Z bylinek si můžete připravit výborný čaj.

 

A teď to nejdůležitější…

Mějte vaši zahradu rádi

Pokud budete vaši zahradu milovat, lásku vám mnohonásobně oplatí. Pokud včelám vytvoříte biologicky rozmanité prostředí, poskytnou vám na oplátku zdravé ovoce, zeleninu a květiny.

Malé změny na vaší zahradě mohou mít obrovský dopad na prostředí kolem vás. Jaké změny jste učinili, abyste včelám pomohli k lepšímu životu?

Přečtěte si tento a další články od Lauren na stránce: https://weledaglobalgarden.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *