Granátové jablko – znovuobjevená prastará plodina pro krásnou pokožku

Olej ze semínek granátového jablka má regenerační a antioxidační účinky.
Olej ze semínek granátového jablka má regenerační a antioxidační účinky.

Granátové jablko je tradiční plodina pěstovaná po tisíce let na blízkém východě, v Indii a na pobřeží Středozemního moře. Weleda věnovala mnoho let výzkumu účinků tohoto ovoce a jeho semen na pokožku. Blahodárná síla tohoto ovoce je základem pro regenerační a antioxidační tělovou a pleťovou péči Granátové jablko.


Vzácný olej ze semínek granátového jablka je plný antioxidantů a vitamínů. Pokožku regeneruje, vyživuje, pomáhá ji napínat a obnovovat její přirozenou krásu a pružnost. Weleda tento olej získává v BIO kvalitě z tradičních tureckých farem.

Granátová jablka z malých tradičních farem

V jižním Turecku Weleda vytvořila partnerský projekt s továrnou na zpracování oleje a zhruba stovkou tamních drobných farmářů. Díky podpoře trvale udržitelných zemědělských metod, garantovanému odběru a stabilním cenám se podařilo podstatně zvýšit kvalitu tohoto oleje.

Základem fair trade projektu v Turecku jsou malé rodinné farmy s 10 až 25 hektary tradičně pěstovaných granátových jabloní. Stovka farmářů tu pro Weledu produkuje zhruba 2 tuny vysoce kvalitního BIO oleje ze semínek granátového jablka na celkové ploše asi tisíce hektarů.

Granátová jablka získává Weleda z tradičních tureckých farem fair trade způsobem.
Granátová jablka získává Weleda z tradičních tureckých farem fair trade způsobem.

Ruční sklizeň čerstvých jablek

Spotřeba tohoto ovoce je obrovská, na výrobu jednoho kilogramu oleje je třeba 500 kilogramů čerstvých ručně natrhaných granátových jablek. Sklizeň začíná na konci září a trvá čtyři týdny.

Na rodinných farmách jsou používány zásadně tradiční, trvale udržitelné pěstitelské metody. Granátová jablka rostou v malých sadech společně s jinými stromy a jsou jen málokdy zalévány, což napomáhá nevyčerpávat vzácné zdroje vody.

Ovoce je pak speciálními dodávkami převáženo do místního závodu Göknür ke zpracování na olej. Díky tomu je možné olej vylisovat ihned po sklizni a také je zaručena dokonalá transparentnost celého procesu bez prostředníků.

Regenerační olej Granátové jablko podporuje obnovu buněk, intenzivně regeneruje pokožku a napomáhá předcházet projevům stárnutí.
Regenerační olej Granátové jablko podporuje obnovu buněk, intenzivně regeneruje pokožku a napomáhá předcházet projevům stárnutí.

Pečlivé zpracování pro trvale udržitelné partnerství

Firma Göknür je klíčová pro partnerství Weledy s místními malými farmáři. Určení dlouhodobé stabilní a férové ceny zabezpečilo farmáře, Göknür i Weledu. To je důležité, protože celosvětový obchod s granátovými jablky je na vzestupu, což může vést ke kolísání cen.

Zpracování začíná získáním šťávy. Přivezená granátová jablka jsou omyta, oloupána, odpeckována a dužina je vylisována. Výsledkem je šťáva bohatá na vitamíny. V druhém stupni zpracování jsou semínka pročištěna ve speciálním stoji za pomoci vody. Okamžitě poté jsou semínka půl hodiny sušena horkým vzduchem. Tento krok je velmi důležitý, protože pouze dostatečně vysušená semínka mohou být zpracována na olej vysoké kvality.

Poslední stupeň zpracování se odehrává v Německu ve specializovaném olejovém mlýnu, kde jsou surová semínka granátových jablek zastudena lisována na olej.

One thought on “Granátové jablko – znovuobjevená prastará plodina pro krásnou pokožku

  1. Krásně napsané a poučné. Řada z granátového jablka je hodně povedená. A teď i vím jak a proč. 🙂 příroda je mocná čarodějka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *