Biodynamické zemědělství – zdravá půda, zdraví lidé

Lauren Doolan se v březnu vydala na svou cestu po 11 zemích světa, ve kterých Weleda působí, má své zahrady, pobočky či fair trade projekty. Jedno z prvních témat, na které se Lauren zaměřila, je biodynamické zemědělství. Přečtěte si článek od ní v češtině. 

 

Biodynamické zemědělství je obsáhlé téma, které není snadné pochopit. Požádala jsem Roba z biodynamické farmy The Warrah Society Biodynamic Farm o jednoduché vysvětlení. V rámci projektu Global Garden budeme mít mnoho příležitostí k hlubšímu pochopení zásad přirozeného pěstování, začněme tedy pěkně popořádku.

V roce 1924 se farmáři obrátili na zakladatele společnosti Weleda, Rudolfa Steinera, a sdělili mu své starosti ohledně přehnaného používání chemikálií, které ničily kvalitu jejich půdy. Filosofie, kterou s nimi Steiner tehdy sdílel, položila základní principy pro biodynamické zemědělství, které se dnes těší velké popularitě.

Tyto principy jsou velmi jednoduché.

„Méně chemických látek v půdě, znamená méně chemických látek v lidském těle.“

Co je biodynamické zemědělství?

Biodynamické zemědělství reprezentuje systém založený na hlubokých hodnotách

Biodynamické zemědělství usiluje o uzdravení naší planety s pomocí vědomého přístupu. Příroda si dokáže pomoci sama, je ale nutné obohatit zemědělství o filozofický a spirituální rozměr. Cílem je vytvořit ekologickou, sociální a ekonomickou udržitelnost.

„Biodynamické zemědělství je mnohem více, než pouhá metoda – je to systém hodnot založený na holistickém přístupu, který usiluje o propojení člověka a země.“  Rob – Warrah Farm.

Tyto zásady pěstování vychází z propojení člověka a země. Jde o snahu využít přírodní systémy, které fungují po staletí, a zlepšit tak úrodnost půdy, kvalitu plodin a zdraví lidstva.

Jak to funguje?

Biodynamické zemědělství je založené na principech udržitelnosti, hlavní myšlenkou je přírodě vrátit více, než si od ní bereme.

„V zásadě se jedná o spolupráci s přírodou, snažíme se maximálně využít půdu a způsobit minimální škody.“

Jaký je rozdíl mezi biodynamickým a organickým zemědělstvím?

Spolupracovat s přírodou, ne proti ní.

Biodynamické zemědělství je dalším krokem organického pěstování. Biodynamické pojetí bere v úvahu zvířata, nerosty a byliny, ale také lunární cykly, díky kterým je půda „živá“, zdravá a plná diverzity.

„Je to vlastně propojení zemědělství a vesmírné energie. Snažíme se o hlubší holistický přístup k farmaření, který zahrnuje také šetrný přístup člověka.“

Jak vzniká zdravá půda?

Zdravá půda. Zdravé plodiny.

Základem biodynamického zemědělství je kompost, ze kterého vzniká humus.  Humus je plný mikroorganismů, které přirozeným způsobem chrání půdu a není tedy třeba používat herbicidy a pesticidy.

Biodynamičtí farmáři se snaží hospodařit tak, aby vytvářeli zdraví a plodnost, usilují o zvýšení výživnosti, kvality a chuti plodin, které jsou pěstované bez chemikálií.

Jaký vliv mají na kvalitu půdy zvířata?

Půda se vytváří pomocí techniky „Horn Manure“. Kravský roh se naplní čerstvým hnojem a na podzim se zakope do výživné půdy, kde leží až do jara. Hnůj se přemění ve výživnou půdu, která dodává rostlinám sílu, podporuje klíčivost semen, stimuluje růst kořenů, zlepšuje kvalitu půdy a láká velké množství žížal.

Seznamte se s Frangapani

Preparát, který vznikne, se smíchá s dešťovou vodou a hodinu se míchá. Poté se stříká na půdu, a to dvakrát do roka, na jaře a na podzim.

„Tento postup má mnoho pozitivních účinků. Nejsme jen skupina bláznů, kteří hodinu něco míchají a poté to stříkají všude kolem. Je to metoda, která opravdu funguje.“

Proč jsou plodiny z biodynamického zemědělství zdravější?

Práce na Warrah Farm

Kvalita. Vyšší kvalita zemědělských postupů je synonymem k vyšší kvalitě zemědělských produktů. Když jsou plodiny pěstovány s péčí bez ohledu na vysoké zisky, vždy chutnají mnohem lépe. Například chuť hroznového vína, které si koupíte v supermarketu a toho, které si utrhnete přímo na zahradě, je naprosto rozdílná.
„Když konzumujeme plodiny, které byly vypěstovány s vědomou péčí, určitě poznáme rozdíl.“

Výživa. Čím více živin půda obsahuje, tím více zdravých plodin vypěstujeme.
Farmáři. Nákupem biodynamicky vypěstovaných plodin podporujeme farmáře, kteří usilují nejen o zdraví naší planety, ale také o zdraví celého lidstva.
„Pokud bychom měli více takových farem, snažší přístup k biodynamicky pěstovaným plodinám, a kdyby supermarkety měly menší vliv na tvorbu cen, pak bychom jistě pocítili značný posun v našem smyslu života.“

Planeta. Biodynamické zemědělství je založené na principech udržitelnosti, hlavní myšlenkou je přírodě vrátit více než si od ní bereme. Biodynamické zemědělství zaručuje, že budoucí generace budou moci pěstovat silné rostliny udržitelným způsobem. Tento způsob pěstování neovlivňuje změnu klimatu a může naopak přispět k pozitivním změnám.

Pár slov na závěr

Velké poděkování patří Robovi a všem z farmy Warrah Farm

Biodynamické zemědělství  může vypadat alternativně, jedná se ale o přístup k pěstování, který zavedli naši předci – žádné pesticidy, žádná umělá hnojiva a žádná antibiotika. Příroda se sama stará o své blaho, je schopná sama bojovat proti škůdcům, nemocem, plevelu a neúrodnosti, a člověk k tomuto procesu přispívá správnými technikami pěstování.

Není tedy divu, že je tento způsob farmaření na vzestupu. Biodynamické zemědělství je praktikováno ve více než 50 zemích a zapojují se do něj farmáři, kteří se věnují výrobě mléčných produktů, pěstování zeleniny či vína a dokonce chovu bource morušového.

Moc děkuji Robovi a celému týmu z Warrah Farm za to, že si na mě udělali čas a zasvětili mne do tajů biodynamického zemědělství.

Přečtěte si tento a další články od Lauren na stránce: https://weledaglobalgarden.com/

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *