Arnika – zlatavý poklad z rumunských Karpat

Květy arniky horské se sbírají ručně.
Květy arniky horské se sbírají ručně.

Většina léčivých rostlin, které Weleda používá, pochází z jejího vlastního biodynamického pěstitelství nebo od spolupracujících BIO pěstitelů. Malá část rostlin je získávána certifikovaným sběrem ve volné přírodě, mezi nimi i arnika (Arnica montana). 

Weleda vytvořila spolehlivou metodu sběru zaručující trvalou udržitelnost sběru arniky ve volné přírodě díky spolupráci s WWF a ekology krajiny i díky vlastním zkušenostem z podobného projektu ve francouzské oblasti Vosges.

Arniku pro naše produkty získáváme v rumunských Karpatech, v Apusenských horách, a to trvale udržitelným sběrem ve volné přírodě. Ve spolupráci s družstvem, místním obyvatelstvem a rumunským zemědělským odborníkem jsme úspěšně vytvořili a v praxi uplatňujeme metodu sběru, která zohledňuje zájmy všech zúčastněných a současně chrání přírodní zdroje.

Fotograf: Marko Mestrovic
Arniku v našich produktech používáme již déle než 90 let. 

 

Křehké květy arniky mají antiseptické účinky, podporují prokrvení, ulevují od bolesti a urychlují proces hojení. Také proto výtažky z arniky Weleda již více než 90 let využívá například v Masážním oleji s arnikou.

Zlatavě žluté arnice se daří v přírodních podmínkách horských luk a na rašelinatých půdách chudých na vápník. První dochovaná zmínka o této rostlině pochází z 12. století ze zápisů mudřeny a léčitelky Hildegardy z Bingenu.

Jemné květy arniky působí mírně neuspořádaně a křehce, jako by je mohl odvát pouhý závan větru. Arnika je ale ve skutečnosti velmi houževnatá rostlina. Dorůstá výšky 40 centimetrů a snadno odolává i prudkým horským větrům. Její vnější odolnost je jasným znakem toho, jak silné jsou její organické síly.

Arnika do produktů Weledy  se sbírá v rumunských Karpatech.
Arnika do produktů Weledy se sbírá v rumunských Karpatech.

květech arniky se nachází asi 150 farmaceuticky účinných látek. Jsou mezi nimi takové cenné a účinné látky jako flavonoidy, karotenoidy, seskviterpenové laktony a vzácné éterické oleje. Oxid křemičitý, který dává arnice síly, jimiž rostlina buduje svoji strukturu a tvar, napomáhá regeneraci tkání po tupých poraněních, jako jsou modřiny, boule či zhmožděniny. V 18. století se arnika často používala k ošetření takových neduhů, jako je dna, revmatismus, křečové žíly a záněty žil.

Sušení květů arniky.
Sušení květů arniky.

V současné době bylo prokázáno, že výtažky z arniky mají antiseptické účinky a podporují prokrvení, ulevují od bolesti a urychlují proces hojení. Tato a další použití arniky se dnes často zkoumají a klinicky jsou velmi dobře zdokumentovaná. Vzhledem k těmto vlastnostem se arnika také někdy označuje jako „Patronka a léčitelka svalů a modřin“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *